Podkarpackie Centrum Innowacji zorganizowało konferencję podsumowującą pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach programu grantowego na prace B+R jednostek naukowych.
Konferencja posumowała pierwszy nabór na projekty grantowe B+R. Marszałek Województwa wręczył symboliczne "granty" przedstawicielom zespołów naukowych, których projekty zostały ocenione jako najlepsze i uzyskały pozytywną decyzję o dofinansowaniu.
W Zakładzie Systemów Złożonych będzie realizowane dwa granty:
F3_37: Zdalne sterowanie procesem wytwarzania opartym na metodzie Fused Filament Fabrication (FFF) przy wykorzystaniu infrastruktury ICT z uwzględnieniem rozproszonej architektury systemu
kierownik grantu dr inż. Marek Bolanowski
Projekt ma charakter interdyscyplinarny i związany jest z tworzeniem złożonych środowisk produkcyjnych ze uwzględnieniem badań w obszarze opracowania i weryfikacji mechanizmów integracji i synchronizacji jednostkowych zadań w ramach procesu zdalnego wytwarzania przy uwzględnieniu problemów oraz zagrożeń dla rozproszonego procesu technologicznego w środowisku o niejednorodnej strukturze własnościowej.
oraz
F3_105 Technologia Oxford Nanopore: optymalizacja enzymów oraz analizy danych genomicznych pod kątem zastosowań komercyjnych
kierownik grantu, dr inż. Dominik Strzałka
Celem projektu jest doprowadzenie do postaci umożliwiającej potencjalną komercjalizację badań podstawowych i przemysłowych dotyczących technologii sekwencjonowania 4. generacji - Oxford Nanopore na PRz. Technologia ta jest innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie analizy białek i ich mutacji posiadającym wiele praktycznych zastosowań w obszarze: szybkiej identyfikacji patogenów, monitorowania wirusów, analizy stanu środowiska, monitorowania stanu żywności, analizy odporności na antybiotyki, badań mutacji genetycznych prowadzących do raka. Szczególnie użyteczne jest tu rozwiązanie MinION pozwalające na sekwencjonowanie białek poprzez mobilne urządzenie USB. W ramach projektu przewidziane są badania podstawowe bazujące na seriach eksperymentów dotyczące optymalizacji przemysłowej enzymów wytwarzanych przez bakterie z rodzaju Bacillus (proteazy, amylazy, lipazy, chitynazy, pektynazy, jak również związki o działaniu bakteriobójczym i przeciwgrzybicznym). W obszarze technologii Oxford Nanopore będzie prowadzona współpraca z CeNT UW. W czasie realizacji projektu zostaną zebrane dane doświadczalne i posłużą one jako motywacja do sfinalizowania serwera bioinformatycznego, który docelowo będzie automatycznie przetwarzał dane z sekwenatora MinION, eliminując przy tym konieczność posiadania umiejętności bioinformatycznych przez osobę wykonującą sekwencjonowanie (np. biolog). Przygotowanie serwera wiąże się m.in. ze znaczącym rozwinięciem dotychczas opracowanego przez CeNT UW rozwiązania w wersji alfa.
W projekcie zostaną połączone trzy obszary badawcze: biotechnologia (genetyka), bioinformatyka oraz informatyka. Wyniki prac zostaną opublikowane w dwóch artykułach (bioinformatyka, biotechnologia). Oba obszary projektu (tzn. nowe enzymy oraz serwer) mogą być w przyszłości komercjalizowane.
Podczas konferencji zaprezentowano także plany Podkarpackiego Centrum Innowacji w zakresie kolejnych programów grantowych. Odbył się też panel dyskusyjny dotyczący współpracy nauki i biznesu oraz zaprezentowano przykład udanego wdrożenia wiedzy naukowej do praktyki biznesowej (success story).