Strona: Technika QSAR w doborze proporcji biopromocyjnych bakterii celem stworzenia innowacyjnego eko-nawozu / Zakład Systemów Złożonych

red. Bartosz Kowal

Niektóre bakterie, takie jak Bacillus subtilis czy B.licheniformis, przeprowadzają reakcje biochemiczne, które poprawiają jakość gleby i promują wzrost roślin, w tym roślin uprawnych. Projekt zakłada otrzymanie prototypu innowacyjnego eko-nawozu na bazie konsorcjum bakterii PGPR z rodzaju Bacillus. Dobór odpowiedniej kombinacji szczepów wzmacniających synergistycznie wpływ wydzielanych substancji (na wybrane rośliny i niektóre właściwości gleby) zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem techniki bioinformatycznej QSAR. W krótkim czasie przeznaczonym na projekt, zaplanowane są analizy bioinformatyczne genomów bakterii pod kątem substancji potencjalnie prowzrostowych, a następnie dobór zestawu szczepów bakterii za pomocą narzędzi bioinformatycznych. Pod koniec projektu, zostaną przeprowadzone analizy biochemiczne i chemiczne dotyczące wybranych produktów wytwarzanych przez konsorcjum oraz zostanie skonstruowany biopreparat, gotowy do przetestowania w skali przemysłowej. Projekty interdyscyplinarne to takie projekty, które czerpiąc z wiedzy z dwóch (lub więcej), dziedzin czy dyscyplin naukowych, potrafią zaproponować nową jakość w postaci nowej wiedzy czy rezultatu (np. patentu, know-how), który to rezultat byłby niemożliwy do osiągnięcia w sytuacji zaprzęgnięcia jedynie wiedzy pochodzącej z jednej z dziedzin / dyscyplin.

Projekt łączy aż cztery dyscypliny naukowe: Informatyka Techniczna i Telekomunikacja (dziedzina nauk inżynieryjno - technicznych), Inżynieria Chemiczna (dziedzina nauk inżynieryjno - technicznych), Matematyka oraz Nauki Biologiczne (obydwie: dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych). Powyższe działania, spowodują znaczący wzrost innowacyjności efektów końcowych projektu, gdyż po pierwsze, zwiększą wymiar jego nowości (uzyskanie podobnych rezultatów wymagałoby również, uruchomienia i przeprowadzenia z sukcesem, projektu interdyscyplinarnego, wraz z interdyscyplinarnym zespołem, w tym przypadku, eksperckim w rozumieniu czterech wskazanych dyscyplin naukowych). Ponadto, działania te będą miały wpływ na oryginalność wyników końcowych, gdyż w ramach pojedynczych dziedzin czy dyscyplin, trudniej o pozyskanie nowej wiedzy, aniżeli "na styku" odmiennych od siebie dziedzin (dyscyplin).

Na koniec projektu, przewidziana jest publikacja w czasopiśmie z listy filadelfijskiej (2022) oraz jedno zgłoszenie patentowe. Przeprowadzenie projektu możliwe jest dzięki zaangażowaniu: Kierownika Projektu (dr Michał Piętal, WEiI, PRz), Pracowników Naukowych oraz Inżynieryjno Technicznych (Wydział Chemiczny PRz), Pracownik Naukową innej uczelni (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) ponadto, Studenta (WEiI, WMiFS, WCh, konkurs w toku na dzień 12 I 2022 r.) oraz Pracownika Naukowego Instytutu Ochrony Roślin. Interdyscyplinarny zespół, z pewnością redukuje ryzyko projektowe (Projekt B+R zawiera sporo ryzyka) oraz ułatwia pracę w tak interdyscyplinarnym projekcie. Ponadto, część prac badawczych (stworzenie biopreparatu, testy doniczkowe) zostanie zlecona podmiotom zewnętrznym, wyłonionym w procedurze przetargowej.