Celem projektu jest doprowadzenie do postaci umożliwiającej potencjalną komercjalizację badań podstawowych i przemysłowych dotyczących technologii sekwencjonowania 4. generacji - Oxford Nanopore na PRz. Technologia ta jest innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie analizy DNA i ich mutacji posiadającym wiele praktycznych zastosowań w obszarze: szybkiej identyfikacji patogenów, monitorowania wirusów, analizy stanu środowiska, monitorowania stanu żywności, analizy odporności na antybiotyki, badań mutacji genetycznych prowadzących do powstawania nowotworów. Szczególnie użyteczne jest tu rozwiązanie MinION pozwalające na sekwencjonowanie DNA poprzez mobilne urządzenie USB. W ramach projektu przewidziane są badania podstawowe bazujące na seriach eksperymentów dotyczących optymalizacji przemysłowej enzymów wytwarzanych przez bakterie z rodzaju Bacillus (proteazy, amylazy, lipazy, chitynazy, pektynazy, jak również związki o działaniu bakteriobójczym i przeciwgrzybicznym).
W czasie realizacji projektu zostaną zebrane dane doświadczalne i posłużą one jako motywacja do stworzenia serwera bioinformatycznego, który docelowo będzie automatycznie przetwarzał dane z sekwenatora MinION, eliminując przy tym konieczność posiadania umiejętności bioinformatycznych przez osobę wykonującą sekwencjonowanie (np. biolog). Przygotowanie serwera wiążę się m.in. ze znaczącym rozwinięciem (we współpracy) dotychczas opracowanego w Centrum Nowych technologii UW, rozwiązania w wersji “aplha” (Mazzocco G., Wroblewski P., Lermo M., Wolkowicz T., Plewczynski D. NanOnline: web-based service for MinION Assembly).
W projekcie zostaną połączone trzy obszary badawcze: biotechnologia (mikrobiologia, genetyka), bioinformatyka oraz informatyka. Wyniki prac zostaną opublikowane w dwóch artykułach (bioinformatyka, biotechnologia) zgłoszonych do czasopism z IF. Oba obszary projektu (tzn. nowe enzymy oraz serwer) mogą być w przyszłości komercjalizowane.