Strona: Politechnika Rzeszowska dołącza do międzynarodowego konsorcjum AMC / Zakład Systemów Złożonych

Politechnika Rzeszowska dołącza do międzynarodowego konsorcjum AMC

2022-01-05
, red.  Paweł Kuraś
Logo organizacji

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że dnia 18 grudnia 2021 roku Politechnika Rzeszowska, jako pierwsza polska uczelnia dołączyła do organizacji Academic Mainframe Consortium e. V. (AMC) zrzeszającej instytucje i firmy działające w obszarze informatyki komputerów klasy mainframe. Jej głównym celem jest pomoc instytucjom akademickim, które już prowadzą badania oraz działalność dydaktyczną w zakresie mainframe, a także przywróceniem tej dziedziny w innych ośrodkach akademickich.

Organizacja ta ma swoją siedzibę w niemieckim mieście Glattbach (Bawaria), zaś do tej pory koncentrowała swoje działania głównie w obszarze krajów niemieckojęzycznych, tzw. DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Oprócz Politechniki Rzeszowskiej, dotychczasowymi członkami konsorcjum są takie uczelnie jak, m.in. Uniwersytet Lipski, czy Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Konsorcjum wspierane jest również przez firmy działające w branży, m.in. Deutsche Bundesbank Eurosystem, PKS Software GmbH, BMC Software oraz wiele innych podmiotów. Jako uczelnia zyskujemy szansę korzystania z zasobów mainframe udostępnianych przez stowarzyszenie - do prowadzenia badań naukowych oraz do celów dydaktycznych, a także udziału w wielu wydarzeniach i konferencjach dostępnych dla członków konsorcjum, będących okazją do wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych kontaktów w tej dziedzinie.

Jako Politechnika Rzeszowska, jesteśmy obecnie jedyną polską uczelnią zaangażowaną w działalność dydaktyczną w zakresie programowania i obsługi komputerów klasy mainframe. Kursy w tym zakresie są prowadzone na naszej uczelni już od 2005 roku we współpracy z firmą IBM, ukończyło je ponad 360 studentów, a przez większość czasu trwania projektu były one dostępne dla studentów (w liczbie 20 rocznie) bezpłatnie, dzięki finansowaniu zarówno przez naszą Uczelnię jak i zewnętrznym grantom z programów operacyjnych Unii Europejskiej. Odpowiedzialnym za edukację w tym zakresie był i jest dr Marek Śnieżek, z Katedry Informatyki i Automatyki na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PRz, a także członek IBM Academic Initiative, zaś jego kursanci odnosili liczne sukcesy w międzynarodowych konkursach (m.in. Master the Mainframe Contest) oraz znajdują pewne i dobrze płatne zatrudnienie jako administratorzy systemów klasy mainframe w instytucjach które posiadają takie jednostki – a więc głównie w bankach, korporacjach i agencjach rządowych

Porozumienie zostało podpisane przez prof. dr hab. inż. Jarosława Sępa, prorektora ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, zaś osobą odpowiedzialną za kontakt ze stowarzyszeniem oraz koordynację działań będzie mgr Paweł Kuraś – pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu Systemów Złożonych, na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PRz. Wielkie podziękowania kierujemy w stronę dr hab. Dominika Strzałki, prof. PRz – kierownika Zakładu Systemów Złożonych na WEiI PRz - który zainicjował i koordynował rozmowy z konsorcjum AMC, oraz:

  • dr hab. Romanowi Zajdlowi, prof. PRz – dziekanowi Wydziału Elektrotechniki i Informatyki
  • mgr Maciejowi Szalacha i mgr Patrycji Rzeszutek – z Centrum Transferu Technologii PRz

za koordynację działań po stronie Naszej Uczelni.

Miejmy nadzieję, że ta współpraca przyniesie wiele owocnych projektów, czego oczywiście można dokonać dalszą ciężką pracą. Już planowane są pierwsze działania w tym zakresie – a o efektach i postępach z pewnością będziemy informować w ciągu najbliższych miesięcy.

Powrót do listy aktualności

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Więcej informacji odnośnie plików cookies.

Akceptuję