NIST’s National Initiative for Cybersecurity Education (NICE) wskazuje, że należy podjąć kluczowe kroki w celu zaradzenia niedoborowi „osób posiadających wiedzę, umiejętności i zdolności do wykonywania zadań wymaganych do pracy z cyberbezpieczeństwem”. Taka siła robocza będzie obejmować „role techniczne i nietechniczne, które są obsadzone przez kompetentnych i doświadczonych ludzi”. Ogólnie rzecz biorąc, trudno jest stworzyć zespoły robocze z tymi interdyscyplinarnymi umiejętnościami i rozwiązać problem komunikacji między edukatorami, badaczami i osobami korzystającymi z technologii informacyjnych. Konieczna jest współpraca i komunikacja między tymi grupami. Jednym z problemów jest to, że firmy, zwłaszcza MŚP o mniejszych zasobach, potrzebują pomocy w ocenieniu kompetencji i luk w umiejętnościach swoich pracowników, metod oceny istniejącej sytuacji, a także wykorzystania możliwości szkoleniowych w celu przekwalifikowania pracowników.
Projekt Interdisciplinary Cyber Training (InCyT) wdroży pewne rozwiązania w tym kontekście. Pierwszym celem jest opracowanie ram, które zapewniają mechanizmy dla szkolnictwa technicznego i zawodowego (VET) oraz firmom do opisywania różnych istniejących luk w bezpieczeństwie cybernetycznym w odniesieniu do profesjonalistów i amatorów w celu unikania cyberataków i pomocy w poprawie aktualnej sytuacji.
Biorąc pod uwagę zalety interdyscyplinarnych programów szkoleniowych i mentoringowych, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa, projekt opracuje i przetestuje cyfrowe interdyscyplinarne programy szkoleniowe wspierane e-mentoringiem dla MŚP i dostosuje je do wymagań szkolnictwa technicznego i zawodowego.
Numer projektu: 2021-1-DE02-KA220-VET-000034737
Data rozpoczęcia: 01.11.2021
Data zakończenia: 31.10.2023
Koordynator projektu: WESTFALISCHE HOCHSCHULE GELSENKIRCHEN, BOCHOLT, RECKLINGHAUSEN, NIEMCY
Partnerzy:
- PAYDAŞ EĞİTİM KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ, TURCJA
- SC IPA SA, RUMUNIA
- EUROPEAN TRAINING CENTER COPENHAGEN, DANIA
- MAG S.R.L., WŁOCHY
- POLITECHNIKA RZESZOWSKA IM IGNACEGO ŁUKASIEWICZA PRZ, POLSKA
- FACHHOCHSCHULE ST POELTEN GMBH, AUSTRIA
Ze strony Politechniki Rzeszowskiej w realizację projektu będą zaangażowani pracownicy Zakładu Systemów Złożonych: dr hab. inż. Dominik Strzałka, prof. PRz, dr inż. Mirosław Mazurek, dr inż. Paweł Dymora, mgr inż. Bartosz Kowal.
Więcej szczegółów na stronie: