Strona: Use of virtual reality to facilitate engineer training in the aerospace industry / Zakład Systemów Złożonych

2023-11-07
Okładka czasopisma

W czasopiśmie Machine Graphics & Vision (MEiN 140 pkt.) ukazał się nowy artykuł, którego współautorami są pracownicy Zakładu Systemów Złożonych: Andrzej Paszkiewicz, Mateusz Salach oraz Marek Bolanowski

Artykuł nosi tytuł "Use of virtual reality to facilitate engineer training in the aerospace industry" i powstał przy współpracy pracowników Zakładu Systemów Złożonych, Katedry Konstrukcji Maszyn i Zakładu Systemów Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej oraz Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w ramach realizacji projektu "Regionalna Inicjatywa Doskonałości"

Astrakt

Praca dotyczy automatyzacji procesu szkoleniowego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych, w tym wirtualnej rzeczywistości (VR). Punktem wyjścia jest spostrzeżenie, że przemysł motoryzacyjny i lotniczy wymaga efektywnych metod przygotowania kadr inżynierskich. W tym kontekście wyodrębniono proces technologiczny przygotowania operacji maszyny numerycznej CNC. Na tej podstawie stworzono dedykowane środowisko wirtualnej rzeczywistości, symulujące wytwarzanie wybranego elementu podwozia samolotu. W celu kompleksowej analizy zalet i wad proponowanego podejścia, zaimplementowano cztery formy szkolenia, obejmujące fizyczną maszynę CNC, fizyczny symulator, symulator programowy oraz opracowane środowisko VR. Cechy każdej formy szkoleniowej zostały przeanalizowane pod kątem ich potencjału do zastosowań przemysłowych. Przeprowadzono również ankietę z wykorzystaniem metody Net Promoter Score wśród grupy docelowej inżynierów, dotyczącą potencjału wykorzystania każdej z form szkoleniowych. W rezultacie zebrano zalety i wady wszystkich czterech form szkoleniowych. Można je wykorzystać jako kryteria wyboru najbardziej efektywnej formy szkoleniowej.

Artykuł dostępny pod linkiem