Strona: Problematyka walki ze szkodliwym wpływem korzystania z Internetu za pomocą oceny peer-review i zróżnicowanej ewolucji / Zakład Systemów Złożonych

2022-09-12
Logo konferencji

Niewłaściwe i zbyt długie korzystanie z zasobów Internetu może prowadzić do wielu problemów i zaburzeń. Zwyczajowo jest to określane z j. ang. jako Harmful Internet Use (HIU) lub czasem Problematic Intenet Use (PIU) – pl. szkodliwe/niezamierzone korzystanie z Internetu. W artykule zaproponowano dokładniejszą metodę pomiaru HIU opartą na ocenie wzajemnej i podejściu bazującym na ewolucji różnicowej. Dane z próby obejmują populację młodych mieszkańców Polski; 267 osób oceniło 1513 rówieśników. Oprócz klasycznej analizy statystycznej zastosowano ewolucję różnicową. Wyniki wskazują, że może występować znacznie wyższy wskaźnik HIU niż wykazały do tej pory inne badania. Mając na uwadze istniejące zagrożenia i dotychczasowe doświadczenia, do planowania pracy systemu opieki zdrowotnej i opieki społecznej potrzebny jest dokładniejszy pomiar napływu młodzieży dotkniętej HIU.

Artykuł powstał w wyniku współpracy naukowców z: Department of Computer Science, Laurentian University, Sudbury, Canada; Zakład Systemów Złoóżnych, Politechnika Rzeszowska, Polska, Department of Electrical and Computer Engineering, University of Alberta, Edmonton, Canada; Instytut Pedagogiki Uniwersytet Szczeciński, Polska; Instytut Psychologii, UKSW Warszawa, Polska; Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Polska; Biosciences Institute Newcastle University, Newcastle, United Kingdom; Katedra Badań Operacyjnych, Uniwersytet Warszawski, Polska.

Artykuł został wygłoszony w czasie konferencji organizowanej w Pradze, Czechy, International Conference on Electrical, Computer and Energy Technologies (ICECET 2022).

Szczegóły artykułu dostępne są na stronie: