Strona: Pracownicy ZSZ na konferencji naukowej DEMSME 2023 / Zakład Systemów Złożonych

Pracownicy ZSZ na konferencji naukowej DEMSME 2023

2023-05-19
, red.  Paweł Kuraś
Konferencja Decision making for Small and Medium-Sized Enterprises (DEMSME) to spotkanie profesjonalistów z uniwersytetów i przedsiębiorstw zainteresowanych teorią i zastosowaniami badań nad podejmowaniem decyzji z wykorzystaniem informatyki, matematyki, ekonomii i zarządzania przedsiębiorstwem oraz podejścia marketingowego w praktyce MŚP.

Procesy decyzyjne są podstawą prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak z każdym potencjalnym zyskiem wiąże się potencjalne ryzyko. Z wymuszonym wyborem wiąże się strach przed porażką. Im ważniejsza jest przyszła decyzja, tym trudniej jest zdecydować, w którą stronę pójść. Proszę rozważyć poważne konsekwencje inwestycji w nowy produkt, pozyskania partnera, zatrudnienia większej liczby pracowników lub rozszerzenia działalności. Analiza danych i poszukiwanie opinii może pomóc. Niemniej jednak może to również prowadzić do paraliżu analitycznego. Dlatego też należy stosować racjonalne rozważania i szybsze, bardziej intuicyjne spostrzeżenia. Robienie tego za pomocą procesu z określonymi krokami może prowadzić do lepszych wyników. Przydatne może być również podejście interdyscyplinarne.

Głównym celem konferencji jest wsparcie szerszej dyskusji na temat procesu podejmowania decyzji z perspektywy interdyscyplinarnej i międzyregionalnej. Każdy uczestnik ma dużą szansę na wymianę doświadczeń i uzyskanie inspiracji do dalszych kreatywnych badań z kolegami z różnych krajów, uniwersytetów i różnych obszarów biznesowych.
W konferencji DEMSME 2023 dn. 18.05.2023 wzięli również czynny udział pracownicy Zakładu Systemów Złożonych: mgr inż. Krzysztof Smalara, mgr inż. Patryk Organiściak oraz mgr inż. Paweł Kuraś, a także dr hab. inż. Dominik Strzałka, prof. PRz, który był członkiem Komitetu Naukowego konferencji. Podczas konferencji wygłoszono referaty:

Paweł Kuraś, Krzysztof Smalara, Patryk Organiściak, Michał Ćmil and Ewa Bączek
A COMPARISON OF EXISTING RISK ANALYSIS METHODS USED IN INFORMATION SECURITY SYSTEM AUDITS AND THE POTENTIAL FOR THEIR DEVELOPMENT

Paweł Kuraś, Patryk Organiściak, Bartosz Kowal and Edyta Łukasik
USING MACHINE LEARNING TECHNIQUES TO REDUCE PAIRWISE COMPARISON MATRIX INCONSISTENCIES

Jiří Mazurek, Krzysztof Smalara and Bartosz Kowal
SOME NOTES ON THE ASSESSMENT OF INCONSISTENCY IN DECISION-MAKING BASED ON PAIRWISE COMPARISONS
W konferencji udział wzięli uczestnicy z Czech, Słowacji, Polski, Holandii oraz Wielkiej Brytanii i była to okazja do pogłębienia kontaktów, które mogą przynieść korzyści zarówno Zakładowi Systemów Złożonych jak i rozwojowi naszej dyscypliny naukowej.