Strona: Kolejny grant PCI dla pracownika naukowego Zakładu Systemów Złożonych! / Zakład Systemów Złożonych

Kolejny grant PCI dla pracownika naukowego Zakładu Systemów Złożonych!

2022-01-05
Logotyp PCI

Pod koniec 2021 r., Podkarpackie Centrum Innowacji Sp. z o.o., rozstrzygnęło trzeci nabór programu Granty dla Naukowców.  I tym razem okazało się, iż grant PCI będzie realizowany w Zakładzie Systemów Złożonych.

Projekt nr N3_077, zatytułowany “Technika QSAR w doborze proporcji biopromocyjnych bakterii celem stworzenia innowacyjnego eko-nawozu”, kierowany przez dr Michała Piętala, pracownika naukowo-dydaktycznego, będzie realizowany w Zakładzie Systemów Złożonych, w okresie luty - lipiec 2022 r.  Projekt zakłada szeroką współpracę naukową, tak w ramach PRz (dr Marta Sochacka-Piętal, dr inż. Magdalena Szeliga oraz mgr Małgorzata Semik — Katedra Biotechnologii i Bioinformatyki, Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej) jak i poza nią (dr hab. Urszula Jankiewicz — Katedra Biochemii i Mikrobiologii, Wydział Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie).

Pewne bakterie (np. Bacillus subtilis czy B.licheniformis), przeprowadzają reakcje biochemiczne, które poprawiają jakość gleby i promują wzrost roślin, w tym roślin uprawnych. Projekt zakłada otrzymanie prototypu innowacyjnego eko-nawozu na bazie konsorcjum bakterii PGPR z rodzaju Bacillus. Dobór odpowiedniej kombinacji szczepów wzmacniających synergistycznie wpływ wydzielanych substancji (na wybrane rośliny i niektóre właściwości gleby) zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem techniki bioinformatycznej QSAR. W krótkim czasie przeznaczonym na projekt, zaplanowane są analizy bioinformatyczne genomów bakterii pod kątem substancji potencjalnie prowzrostowych, a następnie dobór zestawu szczepów bakterii za pomocą narzędzi bioinformatycznych. Pod koniec projektu, zostaną przeprowadzone analizy biochemiczne i chemiczne dotyczące wybranych produktów wytwarzanych przez konsorcjum oraz zostanie skonstruowany biopreparat, gotowy do przetestowania w skali przemysłowej.

Co ważne, w projekcie, zakładane jest zaangażowanie do prac B+R Studenta, który to Student, zostanie wyłoniony w trybie Konkursu, który zostanie ogłoszony w I połowie stycznia 2022 r.  Poszukiwani będą Studenci następujących kierunków: informatyka (II stopień), inżynieria i analiza danych (I stopień), biotechnologia (II stopień) ale również: matematyka (II stopień).  Zaangażowany Student, będzie mógł wykorzystać otrzymane rezultaty do napisania pracy dyplomowej, ponadto zostanie współautorem publikacji z tzw. Listy Filadelfijskiej.

Nie po raz pierwszy w Zakładzie Systemów Złożonych, będzie realizowany grant PCI.  W naborze N1 (2019), laureatem programu grantowego PCI zostali dr hab. inż. Dominik Strzałka (link do projektu), prof. PRz oraz dr inż. Marek Bolanowski, prof. PRz, natomiast w naborze N2 (2020), laureatem konkursu został mgr inż. Michał Wroński (link do projektu).